Lockheed Martin’in Yeni Jeti N+2

Lockheed Martin’in Yeni Jeti N+2

516
0
LÜTFEN PAYLAŞIN

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Lockheed Martin, efsane uçak Concorde’un yerini alabilecek N+2 isimli jetleriyle önümüzdeki yıllarda yolculuk sürelerini yarı yarıya indirmeyi planlıyor. İlk olarak özel ve iş jetleri olarak kullanılacak uçakların daha sonra tatilcilerin de ilgi odağı haline gelebileceği belirtiliyor.

Saatte 2.172km hıza ulaşabilen N+2, Los Angeles’tan New York’a 2,5 saatte ulaşabiliyor. Ayrıca New York’tan Londra’ya 3 saatte gidebiliyor. Hız limitlerini zorlayan sadece N+2 değil. Fransız Airbus ta şu sıralarda kendi jetini üretmekle meşgul. Airbus’ın üreteceği AS2 adlı bu jetin çıkabileceği maksimum sürat ise saatte 1958 kilometre.

New York – Londra uçuşları

  • Londra 6 havaalanı tarafından sunulmaktadır. Bunlar Londra City, Londra Gatwick, Londra Heathrow, Londra Luton, Londra Southend, Londra Stansted havaalanlarıdır.
  • New York’tan Londra’ya direkt uçan 14 havayolu vardır.
  • 1.142 TL geçen ay New York’tan Londra’ya en ucuz dönüş bileti fiyatıydı.
  • New York’tan Londra’ya ortalama uçuş süresi 6 saat 30 dk kadardır
  • New York’tan Londra’ya uçam en popüler havayolu British Airways’dır.
  • New York’tan Londra’ya 5.578 km’dir.
  • New York’tan Londra’ya haftada 200 uçuş bulunmaktadır.

kaynak: www.skyscanner.com.tr/rotalar/nyca/lond/new-york-varis-londra.html

jet22019 yılında test sürüşlerine başlayacak olan ve Aerion ile ortaklaşa geliştirildiği belirtilen uçağın Airbus’a 100 milyon dolara mal olacağı belirtiliyor. 12 yolcu taşıyabilen ve bu haliyle iş için kullanılması uygun olan jetin en erken 2022 yılında kullanıcılarıyla buluşacağı dile getiriliyor.

Lockheed Martin alanında lider, çok uluslu, 1995 yılında Lockheed Corporation ve Martin Marietta iştiraki olarak kurulmuş ileri teknoloji ve havacılık şirketidir. Merkezi Bethesda, Maryland‘de olmak üzere, dünya çapında 56 ülkede faaliyet göstermekte[2] ve 140,000 çalışanı bulunmaktadır. Şu anki icra kurulu başkanı ve şirket başkanı Marillyn Hewson‘dır[3]. Şirket ABD ordusunun bel kemiğidir ve son olarak beşinci nesil F35 savaş uçağı ile dikkatleri üzerine çekmiştir.

Lockheed Martin, savunma sanayisinin dünya çapında (gelire oranla) en büyük yüklenicisidir [4]. 2005 itibariyle, gelirinin %95’ini ABD Savunma Bakanlığı, ABD federal hükümet büroları ve yabancı askeri kurumlardan elde etmektedir.

Ana yüklenicinin Lockheed Martin olduğu bir ekip 2006 yılında F-22 Raptor avcı uçağı ile Collier Trophy‘yi kazanmıştır. Collier Trophy havacılık sektöründeki en önemli ödüldür.

Çalışan sayısı: 140 bin
Gelir : 45.4 milyar $ (2014)

jet1 jet5 jet3 jet4

LÜTFEN PAYLAŞIN