Türkiye’nin İlginç Buluşları

Türkiye’nin İlginç Buluşları

1276
0
LÜTFEN PAYLAŞIN

Türklere has hayatı kolaylaştıran icatlar ve buluşlar.

1. Yıkmatik

yikmatik

Büyükbaş kurbanlıkların yere devrilmesi için kullanılan ’Yıkmatik’, kasaplara hem de kurban sahiplerine kolaylık sağlıyor.

2. X-Ray cihazında ötmeyen kemer

otmeyen_kemer2Havaalanları başta olmak üzere yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı yerlerde, hemen hemen herkesin sıkıntıya girmesine yol açmasının yanı sıra zaman kaybına da neden olan kemer çıkarma zahmetini ortadan kaldıran “ötmeyen kemer”, Türk tüketicisinin yanı sıra Süvari mağazalarının bulunduğu 6 ülkeden yoğun talep görüyor.

Süvari Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, Süvari markasını oluşturdukları günden beri Ar-Ge departmanlarının yanı sıra, Mimar Sinan Üniversitesi işbirliği ile düzenledikleri yarışmalarla genç tasarımcıların yeteneklerini tüketiciyle buluşturduklarını söyledi.

Coşkun, ilk inovasyon ürünlerinin “kravat olmasa da dik duran yaka” olduğunu, bunu “boyun ve beden ölçüsü farklı olan bu nedenle iki yakası bir araya gelemeyenlere özel gömlek”, 4 santime kadar esneyen kemer ve pantolonun izlediğini, son ürünlerinin ise ötmeyen kemer olduğunu bildirdi.

Ötmeyen kemeri şu anda sadece parlak ve mat seçenekleriyle siyah olarak ve tek toka seçeneği ile ürettiklerini vurgulayan Coşkun, yeni yıldan itibaren toka ve renk çeşitlerinin de olacağını ifade etti.

Coşkun, bu ürünün x-ray cihazında ötmeyen özelliğinin yanı sıra kemerin takıldığı yerde oluşan izlerin de önüne geçtiğini belirterek, “Kemeri takma yerini değiştirseniz de değiştirmeseniz de o bölgede kırılmalar oluyordu. Bu yüzden sadece kırılma izinden dolayı kemer çöpe atılıyordu. Oysa, bu kemerin toka kısmı sonradan takıldığından hiçbir şekilde iz oluşmuyor” diye konuştu.

Ötmeyen kemer için mağazalardan yoğun talep aldıklarını, adeta “yok” sattıklarını ifade eden Coşkun, bu nedenle ilk etapta 10 bin adet olarak piyasaya sürülen kemerin üretimini iki katı artırdıklarını, ikinci periyot 20 bin kemeri tekrar üretim programına aldıklarını bildirdi.

TAKLİTÇİLERE ÖNLEM

Coşkun, dünyada ilk kez üretilen bu kemerin taklitlerine karşı da avukatlarının önlem aldığını, sürekli takipte bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu kemerin dünyadaki tescili firmamıza ait olmasını rağmen üretim teşebbüsünde bulunanları tespit ediyoruz. Üreten firmaya 500 bin TL’lik tazminat davası açabileceğimiz gibi ürünleri de toplatabileceğiz. Çünkü, bu kemerin üretimi 3,5 yıl süren AR-GE çalışması ve 300 bin TL’yi bulan bir maliyetle gerçekleştirdik.”

3. Sebil üstü ikram seti

sebil_ustu_ikram_seti

4. Mini sera

minisera

5. Pencere ve kapıların rüzgar tarafından çarpmasını engelleyen cihaz

pencere_kapilarin_carpmasini_onleyen_cihaz

6. Manyetik saat tamir cihazı

manyetik_saat_tamir_cihazi

7. Hijyenik diş fırçası seti

hijyenik_dis_fircasi_seti

8. Damlatmayan çay tabağı

damlatmayan_cay_tabagi

9. Çamaşır askısı olabilen tablo

camasir_askisi_olabilen_tablo

10. Batmayan deniz bisikleti

batmayan_deniz_bisikleti

11. Bardak kurutma makinesi

bardak_kurutucusu

12. Dört ayaklı örümcek ekskavatör

orumcek_ekskavator orumcek_ekskavator_2