Az Yer Kaplayan ve Çevre Dostu Araba Konsepti: CAPCA

Az Yer Kaplayan ve Çevre Dostu Araba Konsepti: CAPCA

347
0
LÜTFEN PAYLAŞIN

Yakın gelecekte şehir içi ulaşım, park ve benzin olayı nasıl olacak? Bir Gökdelenin tepesine çıkıp şehrimize şöyle bir göz atalım! Ne görüyorsunuz? Yeşil alanlar, su havuzları, sade tasarımlı binalar, Son teknoloji araçlar ve göze çiçek gibi görünen park etmiş arabalar. Sanırım park halindeki bu araçların oksijen ürettiğini bilmekten de mutlu olursunuz. Daha fazla egzoz dumanı, kirli hava, balık istifi gibi otobüsler ve kalabalık ortamlar yok.

Capca, şehir ulaşımına kişisel yada toplu taşımada alternatif olarak üretilen yer tasarrufu sağlayan çevre dostu bir araç. Bu araçları park etmek oldukça kolay ve hızlı olacak. Bu araçlar şarj istasyonu, güneş enerjisi depolama aküsü ve oksijen jeneratörü (isteğe bağlı) olarak ta kullanılabilecek. Anatoly Shikhov aracı doğadan ilham alarak tasarlamış. Araca dikkatlice bakarsanız; yaprakların dış hatlarının, istiridye kabuklarının, doğadaki canlıların ve ortaçağ şövalye zırhının izlerini taşıdığını gözlemleyebilirsiniz.

capca7

Teknik Özellikler:
Elektrik Motoru arka tekerleklerin yakınında yer almakta. Aracın camları şeffaf güneş enerji paneli olarak dizayn edilmiş ve ek olarak aracın ön camında şeffaf bir ekran bulunmakta. Araç sensörler, panoramik açılı kameralar, yön bulma ve otopark sistemleriyle donatılmış. Aracın önemli bir özelliği park halindeyken daha az yer kaplamak için arka tekerlek aksamının kayarak birleşmesidir. Araçta biri şasi, diğeri elektronik aksam için olmak üzere iki tane akümülatör bulunmakta. Aracın Maksimum ulaşabildiği hız 90 km/saat, full şarj edildikten sonra yaklaşık olarak 180 km gidilebilmektedir, güneşin durumuna göre Solar Panellerinin tam şarj süresi yaklaşık olarak 10 saat civarındadır. Aracın Boyutları: Uzunluk 2230 mm, genişlik 1590 mm, yükseklik 1530 mm. Dingil Mesafesi: 1540 mm uzunlamasına, 1270 mm yanlamasına.

Hedeflenen Alıcılar:
Büyük Şehir Sakinleri, Büyük Firmalar, Eğlence Merkezleri, Eğlence Parkları, Üniversiteler ve Devlet Daireleri

Editörün Notu
Her ne kadar günümüz dünyası bu tarz sistemleri hayata geçirmek için çalışsa da Türkiye ’de bu tarz otomobilleri uzun bir süre göremeyeceğimiz aşikar. Sitemizi ziyaret edenlerden bu haberlerin cad cam sektörü ile ne ilgisi var diyenler çıkabilir. Biz, yabancılarda haber olmuş, belli bir önem verilmiş projeleri Türk Tasarımcılara ilham olması amacıyla sitede yayınlıyoruz. Nitekim bu tarz haberleri de portalımızda çok sık göreceksiniz.
capca2 capca3 capca4 capca5 capca6 capca8 capca9Tasarım: Anatoly Shikhov